Vyhledávání


Kontakt

Domácí pivovar Jakub Veselý
Šafaříkova 2538
Žatec
43801

+420720371000

E-mail: veselyjak@centrum.cz

Z médií

ŽATECKÉ NOVINY, 3.3.2009

Přibližně před dvěmi lety se v našem týdeníku objevil roz- hovor s jedním z nejmladších výrobců piva v naší repub-lice Jakubem Veselým ze Žatce. Jakubovi je dnes 16 let a pivo je jeho koníčkem i nadále, stále vaří ve svém domá-cím minipivovaru a dokonce i studuje obor Kvasný prů- mysl na Střední průmyslové škole potravinářských technologií v Praze. Jeho další aktivitou je i výroba piv- ních etiket, se kterými zaznamenal také úspěchy v celo-republikové soutěži.


Jak dlouho už se tedy výrobou piva zabýváš?

Pivo vyrábím od ledna 2006, nicméně pivovar jsem založil o měsíc dříve, tedy v prosinci 2005.


Dá se říci, kolik litrů pivního moku již vzniklo ve tvém zařízení?
Musím se řídit příslušnými zákony, které mi zakazují vyrobit více než 200 litrů piva za rok. Doposud jsem navařil něco málo přes 400 litrů nefiltrovaného moku.


Jaký druh piva vaříš?
To se liší várku od várky, v poslední době se snažím ,,naučit" dvanáctku českého typu, neboli pilsner.


Co říkají na tvé pivo odborníci, už ho ochutnali?
Mé pivo zatím ochutnalo několik sládků, technologů a přátel dobrého nefiltrovaného piva, kterých není nikdy dost. V pos-lední době se víceméně shodovali na tom, že chuť je vyvá-žená, pouze mám problémy s odbouráváním diacetylu. Já osobně myslím, že mám co vylepšovat a rozhodně toho není málo.


Zúčastnil ses nějakých soutěží, ať už se to týká piva či pivních etiket?
Co se piva týče, doposud sem se žádné soutěže nezúčastnil. Pouze mi patří třetí příčka v soutěži o nejhezčí pivní etiketu ČR, kterou každoročně pořádá Generální rada Sdružení klu-bů sběratelů pivovarských suvenýrů a historie pivovarnictví.


V čem si se za ty roky zdokonalil, je rozdíl v prvním a posledním uvařeném pivu?
Určitě tam značný pokrok je. Zpočátku mi znepříjemňovalo život vedlejší kvašení, které v pivě vzniká při procesu tzv. hlavního kvašení a zapříčiňuje nevábnou vůni a nakyslost piva.


Kdo je nejčastějším konzumentem tvého piva?
Tak asi 90% zkonzumuje rodina. Zbytek přátelé a známí.


Vytvořil jsi novou etiketu, která bude mít znak Žatce, jak bude vypadat?
Tak hlavním smyslem vzniku etikety je poukázat na chme-lařskou a pivovarskou tradici města Žatce. Motivy města jsem již použil na předešlé etiketě. Kontaktoval jsem i bý-valého prezidenta ČR Václava Havla, který souhlasil s pou-žitím jeho podobizny a jiných osobních symbolů na mojí nově připravovanou etiketu. Václav Havel pro mě byl vždy jednou z nejvýznamnějších osobností českého státnictví i státu sa-motného, proto bych rád na své pivo poukazoval i pod je-ho ,,křídly".


Co plánuješ do budoucna?
Po ukončení studia bych rád pracoval v zahraničí a pokud by se mi podařilo získat potřebný kapitál, chtěl bych mít i vlastní pivovar. Jednou z mých dalších aktivit je připravovaná doku-mentace bývalého pivovaru Antona Drehera v Žatci (Chomu-tovská ul.). Tuto dokumentaci bych rád publikoval v tištěné podobě a na internetu.


Autor: Jitka Hodasová

 

AHA!, 25.11.2006

V sobotu 25.11. byla v deníku "AHA!" vydána příloha o pivě. Součástí přílohy byla i rubrika kuriozity, kde o mně byl napsán jeden odstavec.

SVOBODNÝ HLAS, 15.9.2006

hlas37_1.pdf (362,8 kB)
hlas37_5.pdf (282,5 kB)

ŽATECKÉ NOVINY, 10.5.2006

Láska k pivu - u našeho národa to zcela jistě není neobvyklá vlastnost, ale u třináctiletého chlapce? A navíc láska tak silná, že už od dvanácti let vaří svoje vlastní pivo? "Už asi tři roky sbírám pivní etikety a tácky a od toho jsem se pomalu dostal k výrobě samotného piva. Samozřejmě svůj produkt pouze trochu ochutnám , konzumuje ho má rodina a přátelé," řekl na úvod našeho rozhovoru Jakub Veselý ze Žatce, asi nejmladší sládek v naší republice.
Za sebou má už tři várky, k jeho třináctým narozeninám dostal od rodičů vytoužený minipivovar a od té doby zkouší vyrábět pivo pokaždé jiným způsobem. Svůj domácí pivovar si založil 1. prosince 2005, načež první várka spatřila světlo světa v polovině ledna letošního roku. Pivo zkoušel vařit jak z koncentrátu, tak i z chmele. Asi největším uměním je uhlídat správné kvašení, když se mok "stáhne" dříve, může pak vybuchnout láhev, do které je stočen. "Zatím se učím, každá várka je lepší a lepší. Tu druhou ochutnával bývalý sládek z Krušovic a tvrdil, že to není špatné,"pochlubil se Jakub. Svým výrobkům dává Jakub různé názvy, poslední várka piva měla 13 stupňů. Vaří z tasmánského chmele, ale zůstává věrný i žateckému poloranému červeňáku a Premiantu.V současné době studuje v Žatci víceleté gymnázium, v budoucnu by však chtěl své studium nasměrovat právě k pivu. Chtěl by být sládkem, majitelem či ředitelem pivovarnické společnosti, k čemuž má již v tak útlém věku slibně nakročeno. Je členem klubu Sběratelů etiket, píše do časopisu Svět piva. S jeho příspěvky se možná budete mít možnost setkat i v našich novinách. (Autor: Jitka Hodasová)